O produkcie
Opis
Tabletki Pikopil to lek przeczyszczający, zawierający pikosiarczan sodu. Pikopil podaje się w krótkotrwałym łagodzeniu dolegliwości towarzyszących nawracającym lub przewlekłym zaparciom. Lek jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 10 lat.
Skład
Substancją czynną leku jest sodu pikosiarczan sodu.
Każda tabletka zawiera sodu pikosiarczan jednowodny, w ilości odpowiadającej 7,5 mg sodu pikosiarczanu bezwodnego.
Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zaleca się, aby przyjmowanie leku rozpocząć od najmniejszej dawki. W celu uzyskania regularnych stolców dawkę można zwiększać do maksymalnej zalecanej dawki. Nie należy przekraczać maksymalnej zalecanej dawki dobowej leku. Tabletkę należy przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, popijając ją wodą. Tabletki można podzielić na połowy. Nie przyjmować leku Pikopil dłużej niż przez trzy kolejne dni, jeśli po tym czasie nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Aby zapobiec odwodnieniu podczas przyjmowania należy pić w ciągu dnia dużo wody. Pozwoli to zapobiec odwodnieniu pacjenta.
Zalecana dawka dla dorosłych początkowo wynosi zwykle jedną tabletkę 5 mg na dobę (leczenie należy rozpocząć od podania podobnego leku o mniejszej mocy). Jeśli dawka 5 mg nie jest skuteczna, można ją zwiększyć do 7,5 mg na dobę (co odpowiada 1 tabletce leku Pikopil o mocy 7,5 mg).
Zwykle stosowana dawka u dzieci w wieku powyżej 10 lat początkowo wynosi jedną tabletkę 5 mg na dobę (leczenie należy rozpocząć od podania podobnego leku o mniejszej mocy). Jeśli ta dawka nie jest skuteczna to można ją zwiększyć do 7,5 mg na dobę (co odpowiada 1 tabletce leku Pikopil o mocy 7,5 mg).
Jeśli wypróżnienia powrócą do normy, dawkę można zmniejszyć lub przerwać stosowanie leku.
Działanie
Działanie Pikopilu polega na stymulacji ruchów jelita. Lek powoduje również zwiększenie ilości wody w jelitach.
Wskazania
Pikopil jest stosowany do krótkotrwałego łagodzenia dolegliwości związanych z przewlekłym lub nawracającym zaparciem u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 10 lat.
Przeciwwskazania
Nie należy przyjmować leku jeśli pacjent: ma uczulenie na sodu pikosiarczan, inne substancje należące do grupy pochodnych triarylometanu (np. bisakodyl) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku; jest ciężko odwodniony; ma niedrożność jelita; ma zapalenie wyrostka robaczkowego; ma ostrą chorobę zapalną jelit; ma silny ból w jamie brzusznej, który powoduje nudności lub wymioty.
Nie stosować leku, jeśli tuż przed przyjęciem leku wystąpi nagły, ostry ból brzucha;
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób): biegunka;
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób): kurcze w jamie brzusznej; ból brzucha; przykre odczucie w górnej części brzucha;
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób): zawroty głowy, zasłabnięcie, mogące wystąpić podczas oddawania stolca lub bólu brzucha spowodowanego zaparciem.; wymioty; nudności; reakcje skórne.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Leku Pikopil nie należy przyjmować codziennie lub przez długi czas. Jeśli pacjent zauważy, że ma potrzebę przyjmowania tego leku codziennie lub jeśli objawy nie ustępują, lub często nawracają, należy skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyn zaparcia. Długotrwałe lub duże dawki Pikopilu mogą doprowadzić do hipokaliemii, odwodnienia albo biegunki.
Lek Pikopil zawiera laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze pokojowej poniżej 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Pikopil może wchodzić w interakcje z:
lekami moczopędnymi, jak bendrofluazyd lub furosemid,
lekami steroidowymi, np. prednizolon,
niektórymi lekami stosowanymi w chorobach serca (jak digoksyna, digitoksyna),
antybiotykami.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Tabletkę należy przyjmować wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, popijając ją wodą.
Podczas przyjmowania tego leku należy pić w ciągu dnia dużo wody.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie należy stosować leku Pikopil podczas ciąży, chyba że lekarz zadecyduje, że jest on konieczny.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Pikopil u dzieci w wieku poniżej 10 lat.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Mogą wystąpić zawroty głowy lub zasłabnięcie, zazwyczaj podczas oddawania stolca lub z powodu bólu brzucha związanego z zaparciem. Jeśli pacjent ma takie objawy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podmiot odpowiedzialny
Farmak International Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 22
00-133 Warszawa
Producent
FARMAK