O produkcie
Etopiryna tabletki od bólu głowy, 50 szt.
Opis
Etopiryna jest lekiem stosowanym w leczeniu bólów głowy oraz bólów o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.
Skład
Substancjami czynnymi są kwas acetylosalicylowy (Acidum acetylsalicylicum), etenzamid (Ethenzamidum), kofeina (Coffeinum).
1 tabletka zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny.
Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana i laktoza jednowodna.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zwykle stosowana dawka Etopiryny dla dorosłych i dzieci powyżej 16 roku życia to od 1 do 2 tabletek jednorazowo.
W razie potrzebny dawkę można przyjąć ponownie po 8 godzinach.
Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Lek najlepiej przyjmować po posiłku.
Popić dużą ilością wody.
Leku nie należy stosować dłużej niż kilka dni.
Działanie
Etopiryna łączy w sobie działanie salicylanów (kwasu acetylosalicylowego i etenzamidu) oraz kofeiny. Dwa pierwsze składniki wywierają działanie przeciwbólowe, głównie w bólach spowodowanych stanem zapalnym. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe salicylanów.
Wskazania
Etopirynę stosuje się w:
bólach głowy,
inne bóle o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.
Przeciwwskazania
Kiedy nie stosować leku Etopiryna:
uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub którykolwiek ze składników leku,
uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
jeśli u pacjenta występuje astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna,
jeśli u pacjenta występuje czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
jeśli u pacjenta występuje czynna niewydolność nerek, wątroby lub serca,
jeśli u pacjenta występują zaburzenia krzepliwości krwi,
jeśli u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Po zastosowaniu leku mogą wystąpić nastęoujące działania niepożądane: Zaburzenia żołądka i jelit: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uczynnienie choroby wrzodowej, zaburzenia wątroby i dróg żółciowych np. tkliwość i powiększenie wątroby, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi, fosfatazy oraz stężenia bilirubiny; zaburzenia układu nerwowego: szumy uszne, zaburzenia słuchu, zawroty głowy, zaburzenia nerek i dróg moczowych, zaburzenia serca, nadciśnienie, zaburzenia krwi i układu chłonnego np. małopłytkowość, leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia, zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia i wydłużenie czasu protrombinowego, zaburzenia układu immunologicznego np. wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przyjmowanie w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych.
Produkt należy odstawić na 5 do 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ze względu na ryzyko wydłużonego czasu krwawienia zarówno w czasie jak i po zabiegu.
Należy ostrożnie stosować w przypadku: krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca.
U pacjentów z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów i (lub) toczniem rumieniowatym układowym oraz niewydolnością wątroby produkt należy stosować ostrożnie, gdyż zwiększa się toksyczność salicylanów.
U pacjentów w podeszłym wieku produkt należy stosować w mniejszych dawkach i w większych odstępach czasowych, ze względu na zwiększone ryzyko występowania objawów niepożądanych w tej grupie pacjentów.
Produkt zawiera laktozę jednowodną.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować
Stosowanie leku Etopiryna tabletki od bólu głowy jest przeciwwskazane z:
lekami przeciwzakrzepowymi (heparyna, pochodne kumaryny),
metotreksatem.
Należy zachować ostrożność stosując lek Etopiryna tabletki od bólu głowy z:
inhibitorami konwertazy angiotensyny (np. enalapryl, kaptopryl),
acetazolamidem,
kwasem walproinowym,
lekami moczopędnymi (np. furosemid),
niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi,
glikokortykosteroidami stosowanymi układowo,
lekami przeciwcukrzycowymi,
digoksyną,
lekami trombolitycznymi (rozpuszczające skrzepliny),
barbituranami (np. fenobarbital);
doustnymi środkami antykoncepcyjnymi.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Lek najlepiej przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody.
Podczas leczenia nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko wtedy, gdy zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne. Lek jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży.
Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Wpływ na płodność
Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające, które ustępuje po zakończeniu leczenia.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
Leku nie należy stosować u dzieci poniżej 16 roku życia.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić datę ważności podaną na opakowaniu (etykiecie). Nie należy go stosować po terminie ważności. Przechowuj preparat w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, zgodnie z wymogami producenta.
Producent
POLPHARMA OTC
Pelplińska 19
Stargard Gdański